Split - Marina Kremik
Kroatiens bästa utgångshamn
Hittar du inte din seglingsresa kontakta oss så hittar vi bästa tillgängliga alternativ på båthyra och flyg.
Marina Kremik. Marina Kremik är något av en drömhamn för den som skall hyra båt och segla i Kroatien. Ingen annan hamn bjuder på så stor valfrihet och samtidigt en relativ närhet till Splits flygplats. Hamnen ligger mitt emellan flera intressanta seglingsområden, på ett stenkast avstånd till Primosten, som är något av ett favoritstopp för seglare.
Oavsett om ni planerar att segla i norrut i Dalmatiens övärld, till nationalparken Kornati eller söderut, till de populära öarna Hvar, Brac och Vis, är Marina Kremik en perfekt utgångs hamn. Överallt upptäcker ni täta småsamhällen med sina karrakteristiska stenhus, smala ringlande gator och mysiga gränder. Fina tavernor, livliga marknader och glada människor påminner ständigt om medelhavsliv. I södra skärgården ligger havet mer öppet och vidsträckt.
I Marina Kremik har vi vårt kroatiska huvudkontor. Här finns förutom större delen av vår flotta, utbildad personal och serviceteam, vårt reservdelslager. Skulle oturen vara framme under er Kroatien segling har vi en snabb daycruiser som snabbt tar en mekaniker till er.